Tarcza antykryzysowa 2.0 nie dla wszystkich
Wprowadzone przepisy tarczy antykryzysowej 2.0 miały umożliwić wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, których działalność jest zagrożona przez epidemie koronawirusa COVID-19. Jednakże w ocenie ekspertów zapisy ustawy mogą doprowadzić do jeszcze większej liczby upadłości przedsiębiorców.
Zgodnie z zapisami ustawy nie stosuje się ich do przedsiębiorców, wobec których ogłoszono upadłość, oraz przedsiębiorców, wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne. Z kolei w przypadku przedsiębiorców, względem których złożono ww. wnioski do czasu ich prawomocnego rozpatrzenia procedura udzielenia wsparcia określona w ustawie ulega zawieszeniu.
Eksperci wskazują, że w wyniku oddziaływania koronawirusa wiele przedsiębiorstw będzie miało problemy z płynnością, co stanowi podstawę do złożenia wniosku o restrukturyzację, a jednocześnie stanowi podstawę do wykluczenia z możliwości skorzystania pomocy. Przedsiębiorcy, którzy działają uczciwie i złożą wniosek o restrukturyzacje lub upadłość automatycznie odbierają sobie możliwość skorzystania z pomocy finansowej wynikającej z tarczy antykryzysowej. Taką samą sytuację uzyskamy, gdy wierzyciel przedsiębiorcy złoży wniosek o ogłoszenie upadłości lub otwarcie postępowania sanacyjnego w celu wymuszenia na przedsiębiorcy spornej płatności.
Pomysłodawcy projektu ustawy wskazują, że wprowadzony przepis ma spowodować, iż pomoc „kierowana była wyłącznie do tych przedsiębiorców, którzy na skutek wprowadzonych ograniczeń związanych z COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, aczkolwiek nie spełnili jeszcze przesłanek upadłościowych lub restrukturyzacyjnych, o których mowa w odrębnych przepisach”.
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1468133,tarcza-antykryzysowa-restrukturyzacja-a-potem-upadlosc.html