Powstanie system ochrony banków

Powstanie system ochrony banków

Rząd pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących sektora bankowego. Przewiduje ona m.in. stworzenie nowego systemu ochrony dla banków.

Polegałoby to na uruchomieniu specjalnej spółki, która będzie zapobiegać upadłości banków. Jej celem byłaby także poprawa wypłacalności tych instytucji oraz wsparcie przymusowej restrukturyzacji, prowadzonej przesz Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

W uzasadnieniu projektu można przeczytać, że powołanie takiego podmiotu to efekt pandemii. Powoduje ona, że trudno przewidzieć wszystkie zagrożenia dla stabilności systemu finansowego.

Banki, które będą uczestniczyły w systemie, miałyby zasilać go kwotą rzędu co najmniej 0,3 proc. zgromadzonych środków gwarantowanych. Gdyby wszystkie banki przystąpiły do nowego systemu ochrony, dysponowałby on kapitałem ok. 3 mld zł.

Ale uczestnictwo w systemie nie jest obowiązkowe. Są jednak dwie zachęty. Pierwsza to możliwość obniżenia składek na system gwarantowania depozytów prowadzony przez BFG. Kolejna zachęta to zaliczenie wydatków na taki system w koszty uzyskania przychodów banku.

Zdaniem BFG taki system to nowoczesny sposób ochrony płynności finansowej i wypłacalności uczestniczących w nim podmiotów. Dobrze się sprawdza w krajach Europy Zachodniej. W Polsce system ochrony (IPS, czyli institutional protection scheme) mają banki spółdzielcze. Zadziałał on w przypadku przymusowej restrukturyzacji Banku Spółdzielczego w Przemkowie. W 2020 r. ten bank przejął SGB-Bank, ze wsparciem swojego IPS. Żaden deponent przejętego banku nie stracił pieniędzy.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że pod koniec listopada 2021 r. aż 22 banku miały stratę. Łącznie wyniosła ona 1,2 mld zł.

Źródło: https://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/8340930,system-ochrony-instytucjonalnej-banki.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje