Rośnie liczba wszczynanych postępowań restrukturyzacyjnych

Rośnie liczba wszczynanych postępowań restrukturyzacyjnych

Systematycznie rośnie liczba wszczętych postępowań restrukturyzacyjnych wobec przedsiębiorców.

W ubiegłym roku zaobserwowano równoczesny wzrost liczby wszczynanych postępowań restrukturyzacyjnych przez przedsiębiorców i spadek liczby ogłaszanych upadłości firm. Odnotowano bowiem blisko 2800 otwartych postępowań restrukturyzacyjnych i tylko 360 ogłoszonych upadłości. Eksperci zgodnie twierdzą, że są to dane rekordowe. Doszukując się przyczyn takiego stanu rzeczy wskazują na trzy aspekty. Po pierwsze, wsparcie finansowe oferowane w ramach tarcz antykryzysowych. Po drugie, wprowadzenie nowego rodzaju restrukturyzacji, mianowicie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Po trzecie, problemy natury technicznej Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ).

Wśród największych firm, które zdecydowały się na podjęcie działań naprawczych były: firma faktoringowa Idea Money, producent mięs i wędlin Mróz i firma zajmująca się udzielaniem pożyczek pozabankowych LoanMe. Natomiast największe przedsiębiorstwa, które ogłosiły bankructwo to: firma działająca w branży motoryzacyjnej Pol-Mot Holding, producent energii elektrycznej i ciepła Elsen oraz sieć sklepów sportowych GO Sport Polska.

Warto zauważyć, że korelacja między liczbą postępowań restrukturyzacyjnych a liczbą bankructw dowodzi, że przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać korzyści wynikające z podjęcia decyzji o restrukturyzacji swoich biznesów i z wdrożenia tych decyzji w życie. Niestety kolejne prognozy nie napawają optymizmem. Otóż, eksperci przewidują znaczny wzrost liczby ogłaszanych upadłości firm.

Źródło: https://www.pb.pl/padl-rekord-niewyplacalnych-firm-1173841

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.