Jak działa Krajowy Rejestr Zadłużonych

Jak działa Krajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) uruchomiony 1 grudnia 2021 r. ma wiele zalet. Pojawiły się jednak także pierwsze mankamenty systemu.

KRZ to ogólnodostępny, publiczny i jawny rejestr postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dzięki niemu każdy może uzyskać pełne informacje o toczących się postępowaniach. Do najważniejszych korzyści, które wiążą się z uruchomieniem KRZ, można zaliczyć między innymi łatwy i szybki dostęp do informacji o dłużnikach. Jego dużą zaletą jest ponadto usprawnienie pracy sądów, syndyków i doradców restrukturyzacyjnych. KRZ umożliwia też łatwiejsze śledzenie postępowań i większą przejrzystość egzekucji. Za jego pośrednictwem można wyszukiwać konkretne podmioty, wobec których są albo były prowadzone postępowania restrukturyzacyjne bądź upadłościowe. Możliwe jest ponadto wyszukiwanie wspólników spółek handlowych, składników masy upadłości, doradców restrukturyzacyjnych czy dłużników alimentacyjnych.

Wadą KRZ jest to, że publikowane są w nim informacje tylko o postępowaniach, które rozpoczęły się od 1 grudnia 2021 r. W efekcie obecnie jest ich w KRZ niewiele. Z czasem jednak liczba umieszczanych tam informacji będzie rosła. Wzrośnie także użyteczność KRZ.

Po kilku tygodniach działania KRZ widać też pierwsze mankamenty systemu. Pojawił się m.in. problem z zapisywaniem informacji a także brak możliwości zaimportowania zbiorczych danych o wierzycielach przy składaniu wniosku.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8322735,krajowy-rejestr-zadluzonych-w-czym-pomoze-wierzycielom-i-dluznikom.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje