Syndyk wezwał udziałowców SKOK-u Skarbiec o dopłaty do udziałów

Syndyk wezwał udziałowców SKOK-u Skarbiec o dopłaty do udziałów

W toku postępowania upadłościowego prowadzonego wobec Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo- Kredytowej Skarbiec syndyk wezwał członków Kasy o zapłatę kwoty 94 złotych. Wskazana kwota to dopłata do posiadanych przez nich udziałów w SKOK-u, których wartość wzrosła o 950 %. Do podwyżki doszło w dniu 30 czerwca 2015 roku, kiedy Zebranie Przedstawicieli Członków podniosło cenę udziału. Sprawa dotyczy najprawdopodobniej 24 tysięcy osób i budzi kontrowersje oraz sprzeciw części członków SKOK.

To nie pierwsza sytuacja, gdy syndyk wzywa udziałowców SKOK-u o dopłatę. Wezwanie przez syndyka o dopłatę miało także miejsce w postępowaniu upadłościowym prowadzonym wobec SKOK-u Wołomin, gdzie jednak kwoty dopłat były znacząco wyższe- sięgały nawet 1.500,00 zł. W sprawie dopłat wypowiedziała się nawet Prokuratura Krajowa, Departament Postępowania Sądowego. Zgodnie z przedstawionym komunikatem przez Prokuraturę Krajową wezwanie syndyka nie znajduje podstaw prawnych.

W trakcie toczącego się postępowania upadłościowego SKOK-u Wołomin Ministerstwo Sprawiedliwości dokonało weryfikacji czynności podejmowanych przez syndyka i Sędziego-komisarza nie stwierdzając uchybień. MS nie znalazło również podstaw do cofnięcia syndykowi uprawnień. Jednocześnie zauważono, że obecnie nie ma wypracowanej praktyki postępowań upadłościowych w sprawie spółdzielczych kas, co wpływa na rozbieżne oceny przyjętej procedury prawnej.

 

Źródło:

http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/nowy-sacz/gorlice/a/gorlice-skok-na-nasze-portfele-klienci-czuja-sie-oszukani,13060784/

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/prokuratura-staje-w-obronie-czlonkow-skok-wolomin/

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/ministerstwo-sprawiedliwosci-w-sprawie-skok-wolomin,725893.html/

 

 

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.