Uproszczona restrukturyzacja będzie mniej atrakcyjna

Uproszczona restrukturyzacja będzie mniej atrakcyjna

Znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu od 1 grudnia zastąpiło uproszczoną restrukturyzację. Nie jest jednak ono tak atrakcyjne, jak wcześniejsze rozwiązanie.

Zmiany wprowadziła nowelizacja z dnia 28 maja 2021 r. Ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw. Dzięki temu w życie wszedł także Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Można w nim będzie odnaleźć m.in. informacje o dłużnikach a także o prowadzeniu wobec przedsiębiorstwa restrukturyzacji. System ma być w 100 procentach elektroniczny, bezpłatny, jawny i powszechnie dostępny. Trafią do niego tylko nowo otwierane postępowania. Te, które już trwają, zakończą się na starych zasadach. To, czy system się sprawdzi, zależy w głównej mierze od tego, czy będzie działał bez problemów technicznych.

Nowelizacja wprowadziła też nową wersję tzw. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Zdaniem ekspertów, nowa wersja uproszczonej restrukturyzacji, nie powtórzy jednak sukcesu pierwotnych rozwiązań. Jednym z powodów jest fakt, że informacja o złożeniu wniosku o otwarcie restrukturyzacji będzie podawana do publicznej wiadomości w KRZ. To spowoduje reakcje kontrahentów dłużnika. Ponadto w nowych przepisach zabrakło wyłączenia odpowiedzialności członków zarządu od momentu obwieszczenia o otwarciu restrukturyzacji. Minusem są także ograniczone czasowo możliwości skorzystania z tego postępowania. Można to zrobić tylko raz na 10 lat.

Źródło: https://www.prawo.pl/biznes/uklad-zamiast-uproszczonej-restrukturyzacji,512041.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.