W tym roku padnie rekord niewypłacalności

W tym roku padnie rekord niewypłacalności

Na świecie liczba niewypłacalnych firm wzrośnie o 10 proc. w tym roku, a w Polsce – o 12 proc.

Niewypłacalnych firm w skali globalnej przybędzie po raz pierwszy od 2019 r. – przewiduje Allianz Trade, ubezpieczyciel należności. Powodów jest wiele. To m.in. wojna w Ukrainie, lockdowny w Chinach powodujące zakłócenia w łańcuchach dostaw i wąskie gardła w transporcie. Problemem są także niedobory energii, towarów i siły roboczej oraz wzrost kosztów finansowania.

W Polsce w tym roku liczba niewypłacalności może wzrosnąć o 12 proc. do 2450. Natomiast w przyszłym wzrost może wynieść 8 proc.

W I kwartale tego roku aż dwie trzecie restrukturyzacji to były uproszczone postępowania. Prowadziły je głównie małe i średnie firmy rodzinne. Jeśli chodzi o branże, spore problemy mają obecnie firmy budowlane.

Eksperci Allianz Trade zwracają też uwagę, że Polska nie odnotowała spadku liczby upadłości w 2020 r., w przeciwieństwie do większości krajów. To dlatego, że nie zawieszono u nas obowiązków i procedur związanych ze zgłaszaniem niewypłacalności. Postępowanie restrukturyzacyjne zostało odformalizowane i uproszczone. Chodziło o to, żeby firmy rozwiązywały problemy na jak najwcześniejszym etapie, nawet bez udziału sądu.

Źródło: https://www.pb.pl/bedzie-rekord-niewyplacalnych-firm-1150704

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje