Małym deweloperom grozi bankructwo

Małym deweloperom grozi bankructwo

Największe problemy mają najmniejsze firmy deweloperskie. To one przeważnie trafiają na listy dłużników.

Dane Krajowego Rejestru Długów (KRD) pokazują, że najwięcej zadłużonych firm deweloperskich jest w województwie mazowieckim (1020 na kwotę 55 mln zł), i śląskim (564, na 20,7 mln zł). Z kolei w danych rejestru dłużników BIG Info Monitor oraz Biura Informacji Kredytowej, widać aż 2709 zadłużonych deweloperów z Mazowsza na kwotę ponad 1 mld zł. W województwie śląskim 1777 firm z tej branży ma do zapłacenia 170 mln zł. Największe średnie zadłużenie wynosi 629,2 tys. zł i dotyczy spółek z województwa podkarpackiego.

Połowa zadłużonych deweloperów to jednoosobowe działalności gospodarcze. Natomiast drugą połowę stanową spółki prawa handlowego. Wielu dłużników z tej branży to małe firmy rodzinne, które realizują lokalne inwestycje mieszkaniowe.

Liczba bankructw w tej branży najpewniej w najbliższym czasie będzie rosła. Działalność deweloperów jest utrudniona ze względu na rosnące ceny produktów, ich niedostępność oraz brak siły roboczej. Ponadto spada zdolność kredytowa Polaków. Wzrost liczby upadłości może dotyczyć również sektora wykonawczego, który też zmaga się z rosnącymi cenami.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/firmy/deweloperzy-na-listach-dluznikow-na-pewno-czesc-firm-upadnie/cmyx3b0

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.