Akcjonariusze NTB nie odzyskają pieniędzy

Akcjonariusze NTB nie odzyskają pieniędzy

Spółka Nowe Technologie Budowlane (NTB) złożyła wniosek o upadłość w kwietniu 2021 r. Niektórzy jej inwestorzy dowiedzieli się o tym po ponad roku.

Nowe Technologie Budowlane to spółka, która stworzyła bloczek z sylikatów do budowy ścian, łączący warstwę konstrukcyjną i dociepleniową. Produkt został dopuszczony po dwóch latach pracy. Postawiła nową halę i zbudowała maszyny. W lutym 2020 r. ruszyła kampania crowdfundingowa spółki na platformie Beesfund. Firma chciała pozyskać 4 mln zł od inwestorów. Ostatecznie 97 osób wpłaciło jej tylko 178 tys. zł. Resztę kapitału udało jej się pozyskać od niemieckiego inwestora.

Firma złożyła wniosek o upadłość w kwietniu 2021 r. Nie do wszystkich inwestorów dotarła informacja o jej bankructwie. Niektórzy dowiedzieli się o tym po ponad roku.

NTB nie przetrwała przez COVID-19. Z dnia na dzień spadło zainteresowanie jej rozwiązaniami, a niemiecki inwestor zażądał zwrotu pożyczki.

Zdaniem syndyka nie ma szans na odzyskanie pieniędzy przez akcjonariuszy spółki. Roszczenia wierzycieli przekroczyły 12 mln zł. Natomiast majątek spółki jest wyceniany na 11 mln zł. Do pokrycia są jeszcze koszty postępowania upadłościowego.

Przepisy regulujące rynek crowdfundingowy, które wprowadziła niedawno ustawa o finansowaniu społecznościowym, sprawią, że inwestorzy będą lepiej chronieni.

Źródło: https://www.pb.pl/inwestorzy-nie-wiedzieli-ze-spolka-upadla-1158535

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje