Ceny gazu paraliżują działalność wielu firm

Ceny gazu paraliżują działalność wielu firm

Ograniczenie produkcji nawozów azotowych skutkuje brakiem dwutlenku węgla i suchego lodu. To mocno odbija się na branży spożywczej.

W minionym tygodniu grupa Azoty i grupa Anwil poinformowały o ograniczeniu produkcji nawozów azotowych. Powodem decyzji są wysokie ceny gazu. Ten ruch negatywnie wpływa na firmy działające w wielu branżach.

Wstrzymanie produkcji nawozów przede wszystkim oznacza problemy z dostępem do produktów ubocznych takiej produkcji – dwutlenku węgla i suchego lodu. Dwutlenek węgla jest szeroko wykorzystywany w produkcji m.in. napojów gazowanych.  Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce Browary Polskie mówi, że jego brak stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ciągłości produkcji zakładów piwowarskich. O wstrzymaniu produkcji piwa poinformowała już firma Carlsberg.

Jednak nie tylko zakłady piwowarskie mają problem. Dwutlenek węgla i suchy lód są używane przez wszystkich producentów napojów i żywności. Branża spożywcza wykorzystuje je do chłodzenia oraz dezynfekcji. Brak tych składników może oznaczać prawdziwą katastrofę dla zakładów mięsnych, mleczarskich, produkcji napojów oraz  przetwórstwa warzyw i owoców. Przedstawiciele tych sektorów już apelują do rządu o pomoc.

Źródło: https://wiadomosci.radiozet.pl/Biznes/Zabraknie-piwa-napojow-miesa-warzyw-i-owocow-Brak-suchego-lodu-katastrofa

https://businessinsider.com.pl/firmy/dramatyczna-sytuacja-producentow-napojow-brakuje-dwutlenku-wegla/hh8t7zy

https://kronika24.pl/grupa-azoty-i-anwil-wstrzymuja-produkcje-przez-drogi-gaz-brak-co2-uderzy-w-branze-miesna-mleczarska-i-piwowarska/

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje