Ukraiński biznes w Polsce

Ukraiński biznes w Polsce

Obywatele Ukrainy coraz chętniej zakładają w Polsce swoje biznesy.

W ubiegłym roku 21 tysięcy firm zostało założonych przez obywateli Ukrainy. Stanowi to blisko 10% wszystkich powstałych w roku 2022 przedsiębiorstw w Polsce. Obywatele Ukrainy najczęściej decydowali się na założenie jednoosobowych działalności gospodarczych. Powstało ich 15,9 tysięcy. Stanowiło to aż 54% wszystkich założonych tego typu przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem. Z ukraińskim kapitałem powstało też dużo spółek – 4,8 tysięcy. Stanowi to aż 41% wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym.

Charakteryzując lokalizację założonych firm można jednoznacznie wskazać, że najwięcej powstało ich w województwie mazowieckim. Natomiast wśród branż, w których udział obywateli Ukrainy jest szczególnie zauważalny dominuje budownictwo i IT.

Dane przygotowane przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) obrazują, że obywatele Ukrainy z miesiąca na miesiąc coraz śmielej i chętniej zakładali własne biznesy. I chociaż obecnie bardzo trudno oszacować wpływ ukraińskich przedsiębiorstw zlokalizowanych w Polsce na polską gospodarkę to bez wątpienia należy zakładać, że będzie on pozytywny.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/biznes/ukrainski-biznes-w-polsce-rosnie-jak-na-drozdzach-ponad-20-tys-firm-w-rok/2fkeyvx

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.