Postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe w październiku 2023 roku

Postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe w październiku 2023 roku

Na jesieni tego roku liczba otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych utrzymywała się na względnie stałym poziomie. Niezmiennie prym wśród nich wiodą postanowienia o zatwierdzenie układu. Rośnie natomiast trend upadłości osób fizycznych, których wciąż jest ogłaszanych bardzo wiele. Wzrasta także liczba postanowień o ogłoszeniu upadłości spółek prawa handlowego, które wciąż stanowią jednak niewielki odsetek wszystkich postanowień w tym przedmiocie.

Zmianie nie uległ zestaw analizowanych danych. Przyjrzeliśmy się więc:

  1. liczbie wniosków o wszczęcie sądowych postępowań restrukturyzacyjnych
    i liczbie obwieszczeń o ustaleniu dnia układowego w postępowaniu o zatwierdzenie układu (PZU),
  2. liczbie otwartych sądowych postępowań restrukturyzacyjnych,
  3. liczbie wniosków o ogłoszenie upadłości i liczbie ogłoszonych upadłości,
  4. różnicy występującej pomiędzy statystykami za minione trzy kwartały obecnego roku w zakresie analizowanych danych.
 
Postępowania restrukturyzacyjne

W październiku 2023 roku obwieszczono o wpływie 36 wniosków o otwarcie sądowych postępowań restrukturyzacyjnych. Stanowi to 9% wszystkich wniosków złożonych w przedmiotowej sprawie w tym roku.

Analizując szczegółowe dane odzwierciedlające poszczególne rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych można poczynić pewne spostrzeżenia. Po pierwsze, liczby wniosków o otwarcie postępowań układowych i przyspieszonych postępowań układowych (PPU) utrzymuje się na względnie zbliżonym poziomie. Oscylują one w granicach średniej, którą odpowiednio stanowią dla postępowań układowych – 5 wniosków i dla PPU – 18 wniosków. Po drugie, wahania pomiędzy liczbą wniosków o wszczęcie postępowań sanacyjnych są bardzo wyraźne. W październiku nastąpił dwukrotny spadek liczby wniosków o otwarcie sanacji w porównaniu z danymi za wrzesień. Tym samym, należy podtrzymać wcześniej poczynione spostrzeżenia o sinusoidalnym zainteresowaniu tym typem restrukturyzacji. Należy domniemywać, że wynika to z największego stopnia skomplikowania i złożoności, które przypisywane jest sanacji.

Wykres 1. Liczba wniosków o wszczęcie sądowych postępowań restrukturyzacyjnych złożonych w październiku 2023 roku.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych zebranych z KRZ.

 

W październiku otwarto 29 sądowych postępowań restrukturyzacyjnych. Stanowi to 12% wszystkich otwarć tego typu restrukturyzacji w tym roku.

Spośród sądowych postępowań otwartych w październiku 59% stanowiły przyśpieszone postępowania układowe, 34% postępowania sanacyjne i 7% postępowania układowe, co stanowi odpowiednio 17, 10 i 2. Skłania to do następujących wniosków. Po pierwsze, liczba otwarć PPU i sanacji nadal utrzymuje się w granicach średniej, która wynosi odpowiednio 14 i 8. Po drugie, po braku otwarć postępowań układowych w sierpniu i we wrześniu, w październiku nastąpił powrót o wcześniej obserwowanego trendu.

Wykres 2. Liczba otwartych sądowych postępowań restrukturyzacyjnych w październiku 2023 roku.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych zebranych z KRZ.

 

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU). W październiku 335 dłużników dokonało obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego1. Stanowi to zatem wzrost, względem dwóch poprzednich miesięcy, tj. września oraz sierpnia, kiedy to liczby te plasowały się odpowiednio na poziomie 320 oraz 312 rozpoczętych PZU. Jednakże październikowa liczba wciąż stanowi widoczny spadek otwartych PZU w okresie tj. od maja do lipca, gdzie liczby te prawie zawsze przekraczały 350, a w maju osiągnęły nawet 360 otwartych PZU.

Wykres 3. Liczba otwartych PZU w październiku 2023 roku.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych zebranych z KRZ

.

Łącznie w październiku otwarto 364 postępowań restrukturyzacyjnych. Stanowi to 10% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych wszczętych w bieżącym roku i plasuje się niewiele więcej powyżej średniej liczby wszczętych postępowań (354).

Wykres 4. Liczba otwartych postępowań restrukturyzacyjnych w październiku 2023 roku.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych zebranych z KRZ.

 

W październiku spośród wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych, 29 zostało otwartych przez sąd, a 335 to PZU. Stanowi to odpowiednio 8% i 92% i pozwala twierdzić, że obserwowane wahania pomiędzy liczbami obrazującymi wszczęte restrukturyzacje oscylują wokół średnich: 24 dla restrukturyzacji sądowych i 330 dla PZU.

Wykres 5. Liczba otwartych sądowych i pozasądowych postępowań restrukturyzacyjnych w październiku 2023 roku.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych zebranych z KRZ.

 

Postępowania upadłościowe

W październiku 2023 roku do sądów restrukturyzacyjnych i upadłościowych wpłynęło 2237 wniosków dłużników o ogłoszenie upadłości. To drugi najwyższy wynik w tym roku, zaledwie o 6% niższy niż w marcu, kiedy to złożono najwięcej wniosków (2382). Jednocześnie, ta liczba (2237) stanowi 11% wszystkich wniosków złożonych w przedmiotowej sprawie w bieżącym roku.

Przyglądając się szczegółowym liczbom widać, że spośród 2237 wniosków zaledwie 101 dotyczyło spółek prawa handlowego i innych (2 spółdzielni i 1 stowarzyszenia), a 2136 osób fizycznych2. Stanowi to odpowiednio 4,5% i 95,5%.

Pochylając się nad szczegółowymi danymi dotyczącymi spółek prawa handlowego można jednoznacznie stwierdzić, że nie są one wysokie. Dostrzega się jednak wyraźne wahania pomiędzy praktycznie każdym miesiącem. Co więcej, 101 wniosków złożonych w październiku to jedynie 8% wszystkich wniosków przedłożonych w tym roku. Warto dodać, że dane za październik są jednymi z niższych. Jedynie w styczniu złożono o 11% mniej wniosków (91).

Natomiast analiza szczegółowych danych dotyczących osób fizycznych pozwala na zauważenie, że, liczba wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej utrzymuje się niezmiennie na bardzo wysokim poziomie. Nie można jednak pominąć faktu, że pomiędzy danymi obrazującymi minione miesiące zarysowują się bardzo wysokie wahania. Widoczne są one również w październiku. Otóż, liczba złożonych wówczas wniosków stanowi drugą najwyższą liczbę w bieżącym roku, zaledwie o 4% niższą niż w marcu, kiedy to złożono najwięcej wniosków (2222). Na tle zaś pozostałych miesięcy, dane za październik to 11% wszystkich przedłożonych wniosków.

Wykres 6. Liczba wniosków o ogłoszenie upadłości złożonych w październiku 2023 roku.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych zebranych z KRZ.

 

W październiku 2023 roku sądy wydały 2135 postanowień o ogłoszeniu upadłości, co stanowi to 11% wszystkich upadłości ogłoszonych w analizowanym roku. Ta liczba jest zdecydowanie najwyższa spośród dotychczasowych miesięcy tego roku. Co więcej, złożyły się na nią najwyższe w bieżącym roku postanowienia dotyczące ogłoszenia upadłości zarówno spółek prawa handlowego (43), jak i osób fizycznych (2092).

Wykres 7. Liczba postanowień o ogłoszeniu upadłości wydanych w październiku 2023 roku.

 Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych zebranych z KRZ.

Opracowanie przygotowali: dr Ulyana Zaremba, dr Maria Wąsicka-Sroczyńska, r. pr. Maciej Woźniak i prawnik Sylwia Kleemann.


1 Podobnie, jak w poprzednich raportach, przypominamy, że wskazana liczba nie odzwierciedla wszystkich rozpoczętych postępowań o zatwierdzenie układu, lecz tylko te, w których dłużnik zdecydował skorzystać z ochrony, jaką daje obwieszczenie w KRZ.
2 Pod pojęciem osób fizycznych niezmiennie rozumiemy zarówno wnioski złożone przez konsumentów, jak i przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
3 Kategoria spółek prawa handlowego zawiera również spółdzielnie, ale liczba upadłości tych podmiotów w całym roku wyniosła zaledwie 4.

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.