Polski Związek Firm Deweloperskich ustalił, że UOKiK podał błędne dane na temat upadłości deweloperów.
W minionym roku podczas czytania projektu nowej ustawy deweloperskiej prezes UOKiK informował, że w latach 2021-2019 upadło ok. 150 firm deweloperskich. Był to jeden z argumentów przekonujący do zmiany prawa oraz konieczności stworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Taki fundusz ma zabezpieczyć klientów przed skutkami bankructwa przedsiębiorstwa.
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) nie zgadza się jednak z tymi wyliczeniami. Organizacja wydała raport, w którym wylicza, że w tych latach zbankrutowało zaledwie siedmiu deweloperów. PZFD ustalił to na podstawie rozmów z syndykami i analizy działalności sądów upadłościowych. Dowiedział się, że łącznie upadło 27 firm deweloperskich, ale tylko 24 miały formalny status dewelopera mieszkaniowego. O kolejnych czterech bankrutach PZFD dowiedział się z innych źródeł.
Organizacja przekonuje, że tak duża rozbieżność pomiędzy jej ustaleniami, a danymi wskazanymi przez UOKiK, wprowadza w błąd odnośnie kondycji rynku mieszkaniowego.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zacząć działać od 1 lipca tego roku. Składki mogą wynieść 0,45 proc. w przypadku otwartych rachunków powierniczych o 0,1 proc. w przypadku rachunków zamkniętych.